Mapa Ranking

Miss You

Właściwości
Nazwa plemienia:Miss You
Skrót:MYSM
Liczba członków:1
Punkty 40 najlepszych graczy381
Liczba punktów (ogólnie):381
Średnia punktów:381
Ranking:106
Pokonani przeciwnicy: 8.270.635 (45.)
» Akta plemienne (strona zewnętrzna)

Członkowie plemienia

Nazwa Ranking P. Ranking globalny Wioski
afterlifees 1 381 652 1
Opis
Czym jest egocentryzm
Słowo „egocentryzm” pochodzi z języka łacińskiego (łac. ego – ja, centrum – środek) i oznacza skłonność do umiejscawiania własnej osoby w centrum zainteresowania. Egocentryzm to sposób rozumowania charakterystyczny dla egocentryków, czyli osób skupionych tylko i wyłącznie na sobie. Egocentryk myśli o sobie: " pępek świata ”. To wokół niego powinno koncentrować się całe życie. Jest przekonany o swojej nieprzeciętnej wartości i znaczeniu, co daje mu niejako przyzwolenie do gorszego traktowania innych. Egocentryk nie tyle nie chce, co nie umie tolerować i akceptować innych poglądów i postaw niż własne.

Egocentryzm a niedojrzałość emocjonalna
Egocentryczne zachowania niejednokrotnie towarzyszą różnym zaburzeniom psychicznym, np. nerwicom . Chory żyje w przekonaniu, że cierpi wyjątkowo boleśnie, jak nikt inny. Egocentryków charakteryzuje postawa roszczeniowa wobec świata – „Wszystko mi się należy”.

Egocentryk chce tylko brać, nic nie dając w zamian. Jest przewrażliwiony na swoim punkcie, może długo nosić w sobie urazy, które inni zadali mu nawet w sposób nieświadomy. Ponadto żyje w przekonaniu o swojej wyjątkowości i jest zadufany w sobie. Jakie cechy są charakterystyczne dla osoby egocentrycznej?

Postrzega świat tylko z własnej perspektywy.
Dewaluuje przekonania innych osób.
Narzuca swoje zdanie i wolę innym.
Jest przekonana o swojej nieomylności i doskonałości.
Ignoruje potrzeby innych, jest egoistyczna.
Chce być w centrum zainteresowania, chce być „pępkiem świata”.
Utrwalony w życiu dorosłym egocentryzm sprzyja zachowaniom neurotycznym i psychotycznym. Egocentryk ma wówczas pretensje, że nikt go nie rozumie, że jest samotny i w swoim cierpieniu, domaga się bezustannej pomocy i wsparcia. Osoby egocentryczne nadużywają też słów typu „Ja” i „mój”, chcąc nawet werbalnie podkreślić własne znaczenie.

Egocentryzm i egoizm , jak chce między innymi Erich Fromm, to skutek niedostatków w zdolności kochania siebie. Egocentryzm to nie zarozumiałość czy samolubność ani nawet nie narcystyczne zapatrzenie w siebie . Egocentryzm to głównie skutek braku miłości i akceptacji ze strony rodziców w wieku dziecięcym, który skutkuje samoodtrąceniem i chęcią zrekompensowania sobie deficytów emocjonalnych przymusem respektowania własnej osoby przez innych.